77) İHLAS DERSLERİNİ ÇOK OKUYUN!

77) İHLAS DERSLERİNİ ÇOK OKUYUN!

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili Nazif

Birinci mektubunuzda adres olmadığı için cevap verememiştim. Lehülhamd bugün ikinci mektubunuzu aldım ve şu bir kaç satırı yazıyorum.

Kardeşim, Muhterem Üstad’ın tarihçe-i hayatı malumunuzdur. Benim size hayır duada kusurum yoktur. Fakat Cenab-ı Hak Kur’anda “Sizin kerih gördüğünüz hakkınızda hayırlı ve sizin sevdiğiniz ve beğendiğinizde hakkınızda şerlidir. Siz bilemezsiniz Allah bilir. اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِرِينَ Allah sabredenlerle beraberdir.” Kardeşim biz O’nun memlukuyuz, O’nun mülkündeyiz, O’na iman ile intisap etmişiz. Nâr’ıda hoştur, nur’uda hoştur. Kaderin hükmünü beğenmemek manasına gelen şekvalara düşmek, Kur’anın hakikatlı tefsirinden ders alanlara münasip düşmez. Cenab-ı Hakk’a itimat ve onun takdirine rıza göstermeliyiz. İnşaallah sükûnetle, sabırla Rabb-i Rahim’in rahmetine iltica ile her şeyin iyi tarafına bakarak gönül rahatlığı hissedersiniz. Allah hepimizin muinidir. Madem O var, her şey vardır ve kâfidir. İş zamanı haricindeki yalnızlığınızı mütalaa ile ünsiyete çeviriniz.

Siz ihlâs derslerini çok okuyun. “رَبِّ اَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاط۪ينِۙ  وَاَعُوذُ بِكَ رَبِّ اَنْ يَحْضُرُونِ” virdiniz olsun. Allah Gani ve Kerimdir. O kapıda kulluk vazifemize ihlâsla devam etmeye, muvaffakiyeti yine Rahim ve Kerim Rabbimizden dileriz. Ben size her zaman dua ediyorum. Siz de beni duanızda unutmayınız.

Buradaki rüfekamız bilmukabele selam ve dua ederler. Orada sizinle alakadarlara selam ve dualar ederiz.

10 Ekim 1959

El Baki El Hubb-u fillah, İhtiyar uhrevi kardeşiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 76) BEN AYRILIK TAŞIMIYORUM! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.