3- Üstad Hazretlerine atfedilen sözlerle alakalı düstur!

3- Üstad Hazretlerine atfedilen sözlerle alakalı düstur!

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Mühim Bir Suâl !

Suâl: Merhum Üstada atf’edilen bazı sözleri, bir kısım hizmetleri mesbuk zevâttan duyuyoruz. Bu hususta kanaat verecek bir düstur yok mu?

Cevab: Merhum Üstadın eserlerinde bulunmayan bu gibi sözler, eğer şeriata uygunsa kabul edilir, uymazsa reddedilir. Merhum Üstadın bazı zevâta hususî tembihi olabilir. Fakat o tembih o zatın şahsına aittir. Umuma düstûr olamaz. Bu gibi sözler fikirlerin dağılmasına sebep olur. Nûr şakirdleri, Kur’an’ın tilmizleri, Hakaik-i îmâniye ve Kur’aniyenin hâdimleri biribirlerine karşı rüçhanları olmadığına inanan ihlâslı mü’minlerdir. Öyle ise hiçbir şakirdin, kendisine çağırmaya, halkın, etrafına toplanmalarını istemeye ve beklemeye hakkı yoktur. Böyleleri varsa, bundan böyle de böyle kimseler zuhûr ederse, hakkı bırakıp onların arkasından koşmak hakiki Nûr şakirdlerine yakışmaz. Bütün mü’minlerle kardeş olduğumuzun zevki bizi enaniyete, gurura, nâsın teveccühüne, medhine ve yardımına muhtaç ve mecbur etmemek gerektir.

Daima ve her halde rıza-i ilahi gayemiz olmalı. Tevfik ve hidayeti Erhamürrahiminden istemeliyiz.

       El Baki El Hubb-u fillah,

 Merhum İbrahim Hulusi (R.A.)

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 1- M. SUNGUR AĞABEYİN 1400. HİCRİ YILBAŞI TEBRİK MEKTUBUDUR. başlıklı makalemizde Hulusiağabey ve Sungurağabey hakkında bilgiler verilmektedir.