105) NEFSİMİZ BİZE BİR KÖTÜLÜKLE EMREDERSE ….

105) NEFSİMİZ BİZE BİR KÖTÜLÜKLE EMREDERSE ….

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Uhrevi kardeşim,

Sâniyen: Bilmukabele Ramazanınızı tebrik eder, pek büyük uhrevi kazanca muvaffak olmanızı Allah’tan niyaz ederim.

Sâlisen: Nefis mücahedesi kolay olmadığı gibi, onun arzularını yapmamakla da kazanılacak mükâfat küçük değildir. Şunu kat’i biliniz ki; nefsin mekrinden emin olmayarak, fakat rahmet-i İlahiden de me’yus olmadan vazife-i ubudiyetimize devam edeceğiz.

Bilmiyorum, evvelce yazmış mı idim? Biz Rabbimizin daima huzurundayız. Ne zaman nefsimiz bize bir kötülükle emir ederse, ona “Halt etme, Rabbimin huzurundayım. O huzurda tam edebi muhafazaya mecburum. Bana Allah’ı unutturamazsın. Ben senin şerrinden O’nun rahmetine iltica ediyorum.” demeyi adet haline getirmeliyiz. Gayr-ı meşru ve imzasını taşımayan sözü diyemem, öyle yere gidemem, yiyemem, içemem, dinleyemem… diyerek mukavemete gayret edelim. 

Erhamürrahimin Allah’tan niyaz ediyorum ki; bizleri nefsin, şeytanın ve insan şeytanlarının şerlerinden muhafaza buyura, Âmin.  

Râbian: Bilirsiniz ki Cenab-ı Hak bir hadis-i kudside: “Kulum beni nasıl bilirse, ben onunla öyle muamele ederim.” buyuruyor. Öyle ise can u gönülden biz O’nu Erhamürrahimin bilmeliyiz.

Hâmisen: Yine bilirsiniz ki; iman kuvveti ile insan maddi manevi her müşkile dayanır. Çünki biliyor ki; O’nun izni olmadan mikrobtan en büyük mahlûklara kadar hiç bir şey, hiçbir hadise en ufak zarar veremez. Fazla şekva, Allah korusun rahmeti ittihama yol açabilir, sakınmalıyız.

Sâdisen: Bu kadarla iktifa eder, hayır duanızı bekler daima Erhamürrahiminin inayet ve hıfzında olmanızı temenni ederim. Bütün aileniz efradına âfiyetler niyaz ediyorum. Buradaki tanıdıklarınız adına da selam ve dualar yollarım.

                 El Baki El Hubb-u fillah, Uhrevi kardeşiniz

                                                                                             İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 104) LÜZUMSUZ ASABİYETE KARŞI PEYGAMBERİMİZDEN TAVSİYELER başlıklı makalemizde asabiyet ve gadab hakkında bilgiler verilmektedir.