110) İMANİ DERSLERE KORKUSUZ DEVAM EDİNİZ

110) İMANİ DERSLERE KORKUSUZ DEVAM EDİNİZ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Kardeşim,

Mektubunuzdan memnun oldum. Sıhhat ve afiyette devam etmenizi ve her türlü korkulardan emin ve bütün umduklarınıza nail olmanızı Allah’tan niyaz ederim.

İmani derslere korkusuz devam ediniz. İhtiyatkârlığı da ihmal etmeyiniz. Bu gibi hadiseler aynı zamanda bizdeki iman-i tahkiki dersi almak için şevkimiz olup olmadığını imtihandır. Hiçbir hadise bizim imani işlerimize engel olmamalıdır. Belki şevkimizi artırmalıdır. Böyle olmazsa; kaş yapayım derken göz çıkarmış oluruz, manen zarara düşeriz.

Yasin-i şerif suresi; Hakkındaki fezaili çok duymuşum. Hz. Peygamber (s.a.v.) Kur’anın kalbi diye tavsif ediyor. Ancak bu mübarek surenin sabahları devam üzere okunması,

İkindiden sonra: Amme Suresi,

Yatsıdan sonrada: Tabereke suresi ile Amenerresulü nün okunması. Eğer mümkün olursa;  

Akşamdan sonra: 21. Cüzdeki Secde suresinin okunması. Ayrıca, sabah ve akşam namazından sonra sure-i Haşrin nihayeti ki; lev’enzelna’dan …. vehüvel azizülhakim’e kadar okunması, çok faidelidir. Bunları vird edinmenizi tavsiye ederim.

Yatsıdan sonra: Tabareke okuyana kabir suali olmadığı bir hakikattir ve bizlere büyük bir müjdedir. İbadet ve taat yolunda bulundurduğu için Hâlıkımıza hamd ediniz. Hamd nimeti ziyadeleştirir, şevkinizi artırır. Vesveseye düşmeyiniz, şekva da etmeyiniz.

Namaza dururken şunu düşününüz; “Ya Rab! Namaz mü’minin miracıdır. Bende huzuruna çıkacak ve sizinle, sizin kelamınızla konuşacak bir iktidar yok. Amma aciz ve biçare bir abdin olarak ve fermanına uyarak taklidi bir tarzda namaz borcumu ifa için huzurunuza çıktım. Bana af ile lütuf ile muamele buyur. Başta Habibin (s.a.v.) olarak Senin makbul kulların namazı gibi benimde âcizane namazımı, niyazımı, evradımı, ezkârımı, Kur’an’ımı kabul buyur. Bana daima fütursuz şevk ihsan buyur.” Tarzında temennide bulun. Ben altmışımı geçmiş iken senin bugünkü şekva tarzından daha çok kötü durumda olduğum halde, Rahmet-i İlahi’den ümit kesmiyorum. Siz de bize hayır dua ediniz. Bütün kardeşlerle birlikte selam ve dualar eder, Allah’a emanet ederiz. 

El Baki El hubb-u fillah,

Muhibb-i Muhlisiniz,  İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 109) TESBİH NAMAZI başlıklı makalemizde tesbihnamazı hakkında bilgiler verilmektedir.