123) KIRK’AR GÜNLERİ ÇEKMEKTEKİ HİKMET NEDİR?

123) KIRK’AR GÜNLERİ ÇEKMEKTEKİ HİKMET NEDİR?

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sual: İslamiyet’te oruç bir ay iken, Mirac risalesinde bir veliyy-i kâmil kırk günde daire-i esma ve sıfatı bitirebilir. Ve eski zatların çileleri, yani kırkar günleri çekmekteki hikmet nedir? Hâlbuki çileleri çekmek Hristiyanlara mahsus. Bir ay oruç tutmak ise İslamiyet’te meşru iken neden böyle olmuş?

Cevab: Tarikat mesleğinde gidenler, riyazetle yani nefsi terbiye ile gitmişler ve ehil olanlar, terbiyesini üzerine aldıklarına muhtemelen ilham ile kırk günlük çile ve riyazetle işe başlamışlar. Tafsilatı ehil olanlardan sorulsun. İslamiyet’te olduğu gibi daha evvel gelen ümmetlere orucun farz olduğuna dair sure-i Bakara’da 183, 184, 185. ayetler vardır. Semavi kitaplarını değiştirmiş olanlarda bugünkü hali, ilahi emir gibi kabul edemeyiz.

Sual: Şeyh Abdülkadir-i Geylani (r.a.) bir eserinde demiş ki; “Benim yanıma gelmeden Hac’ca gitmeyiniz.” Çünki Hac’cın usulünü bilmiyorsunuz. Muradı nedir?

Cevab: Bu hususta hiçbir bilgim yok. Yalnız Hac’cın menasikini bilmeden Hac’ca gitmekle yalnız farz yerine getirilmiş olur. Manevi bir kazanç elde edilmez.

Sual: Resul-i Ekrem’in (s.a.v.) dini başka dinlere nasih olduğuna göre, o dini işitenler ve bilenler başka dinlerle a’mal etmeleri ahirzamanda caiz olabilir mi ve içki Resul-i Ekrem’in (s.a.v.) dininde haram olmasının sebebi nedir?

Cevab: Caiz olmaz. İçkinin İslam dininde haram olması Ayet-i Kur’aniye iledir. Ve tedricen nehy edilmiştir. (Bu hususta ayrı ayrı zamanlarda dört ayet nazil olmuştur.)

El Baki El hubb-u fillah,

Muhibb-i Muhlisiniz,  İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 122) TARİKATIN HAKİKAT YOLU OLDUĞUNUN İZAHI? başlıklı makalemizde Tarikat hakikatmıdır hakkında bilgiler verilmektedir.