26) VARİSLERİNİZ KİMLERDİR, SALAT-EN NARİYE NASIL OKUNUR, SORULARINA CEVAP

26) VARİSLERİNİZ KİMLERDİR, SALAT-EN NARİYE NASIL OKUNUR, SORULARINA CEVAP

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Soru: Salat-en Nariye nasıl okunur?

Cevap: Salat-en Nariyenin okunmasında evvela niyet, saniyen 25 defa istiğfar ve 4444 kerre (Salat-en Nariye) okunacak. Bir defada okunamazsa her başlanışta niyet ile 25 istiğfar ve Salat-en Nariyenin 4444 den geri kalanını ikmale çalışmak lazımdır.

Soru 2: Varisleriniz kimlerdir?

Cevab: Dinlenecek söz Kur’an’dır. Ve onun sırr-ı i’cazını beyan eden Nurlardır. Şahsiyet-i maneviyyeye ait olan hüsn-ü zanlar her hangi bir şahsa mal edilemez. İhlas dersi ve düsturları bu hususta kimseden bir şey öğrenmeye ihtiyaç bırakmayacak kadar açıktır.

Biz Allah’a hamd olsun Kur’an’ın şakirdiyiz. Şahsiyet-i maneviyye haline gelen ihlaslı kardeşlerde tefanilik vardır. Birisi ölürse, kalan ruhlar hizmete devam ederler.

Varis, işte o şahsiyet-i maneviyedir. Bu fakire, o şahsiyet-i maneviye içinde bildiğiniz cüz’i izahları yapmak, ihtiyar ve iktidarım olmadığı halde ihsan buyurulmuştur. Sure-i Hicr’in 9. Ayetinde,

اِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَاِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ

“Biz Kur’anı inzal ettik, onu tebdil ve tahriften hıfz edicilerdeniz.” Ve sure-i Sâff’ın 8. Ayetinde,

يُر۪يدُونَ لِيُطْفِؤُ۫ا نُورَاللّٰهِ بِاَفْوَاهِهِمْ وَاللّٰهُ مُتِمُّ نُورِه۪ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

“Onlar kastederlerdi ki Allah’ın nurunu söndüreler, Allahu teala nurunu her zaman i’la ve ilan edecektir. Her ne kadar kâfirler kerih görürlerse dahi” bu iki ayetin hükümlerince elbette Kur’an derslerinin izah edicilerini de halk etmek Allah’a ait vazifedir. Allah’ın Rahmetinin devam edeceğine inanıyoruz.

Muhibbi Muhlisiniz, Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 25) NİYET VE FENN-İ HİKMET KÜTÜPHANESİ İLE ALAKALI SUALLER VE CEVAPLAR başlıklı makalemizde fennihükümetkütüphanesi hakkında bilgiler verilmektedir.