49) 11. SÖZÜN BAŞ KISMININ İZAHI

49) 11. SÖZÜN BAŞ KISMININ İZAHI

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Sual: Hikmet-i âlemin tılsımı?

Cevap: Âlemin yaratılışının hikmetli, yani faidesiz ve manasız boş olmadığını cin ve inse öğreten muarrif ve muallim Hz. Muhammed Aleyhisselatüvesselamdır. Bu tılsım 11. Sözde de açıkça beyan edildiği üzere o Hazret tarafından çözülmüş ve öğretilmiştir. Demek oluyor ki bu âlemin halikı o âlemdeki hikmet-i tılsımını Zat-ı Ahmediye Aleyhisselatüvesselama öğretmiş ondan sonra onu muarrif ve muallim yapmıştır.

Sual 2. Hilkat-i insanın muamması?

Cevap: Kur’an’daki Bakara suresinin 30, 31, 32. Ayetleri delaleti ile Âdem aleyhisselamın meleklere üstünlüğü talim-i esma ile olduğu gibi o esmanın tafsilen mazharı

وَمَٓا اَرْسَلْنَاكَ اِلاَّ رَحْمَةً لِلْعَالَم۪ينَ

ayetinin muhatabı olan Hz. Muhammed Aleyhisselatüvesselam da hilkat-i insanın muamması demek olan

لَوْلاَكَ لَوْلاَكَ لَمَا خَلَقْتُ اْلاَفْلاَكَ

Hadis-i kudsinin, Zat-ı Muhammediyye Aleyhisselatü vesselam olduğunu göstermiş ve bu muammayı Kur’an vasıtasıyla cin ve inse öğretmiştir.

Sual 3- Hakikat-ı salâtın rumuzu?

Cevap 3- “On altıncı sözün, dördüncü şuaında bir nevi mirac hükmündeki namazın hakikatı temsilde “bir neferin mahz-ı lütuf olarak huzur-u şâhaneye kabulü gibidir.” denildiği gibi, ruhu ve mübarek cesedi ile bütün esma ve sıfat dairelerinden geçip kendisine refakat eden Hazreti Cibril’i de geride bırakarak mirac vasıtasıyla terakki eden O Zat-ı Ahmediyye Aleyhisselatüvesselamın hediyesi olan namazın mirac sırrını taşıdığını, bilfiil yaptığı rehberlik ve imamet ile ümmet-i merhumesine talim buyuran O Zat-ı Ahmediye Aleyhisselatüvesselamdır. Evet, namaz vasıtası ile mü’min, ruhu ile o Mi’rac-ı Ahmediyye Aleyhisselatüvesselamın bir nuruna istidadı nisbetinde manen yetişebilir, اَلصَّلاَةُعِمَادُالدّ۪ينِ hadisini yakinen hissedebilir. Böylelikle hakikat-ı salâtın rumuzunu gösterebilir. 

El Baki, El hubbu fillah,

    Muhibb-i Muhlisiniz,  İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 48) NAMAZ HAKİKATI VE HAYIR VE ŞER İLE ALAKALI SUALLERE VERİLEN CEVAPLARDIR. başlıklı makalemizde birsaattefekkür ve kulunkesbi hakkında bilgiler verilmektedir.