89) HER BİRİNİZ ÖTEKİNİN FAZİLETLERİNE NAŞİR OLUNUZUN İZAHI

89) HER BİRİNİZ ÖTEKİNİN FAZİLETLERİNE NAŞİR OLUNUZUN İZAHI

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sıddık Kardeşim.

Evvelen: Bilmukabele size ve alakadar zevata şahsi ve yakınımdaki bildikleriniz adına selam ve hayır dualar yollarım.

Saniyen: Suallerinize cevabım kısa olacaktır.

  1. Şükür ve hamdın tam anlaşılması için her halde oraya da gönderilmiş olması lazım gelen Abdullah Yeğin’in bastırdığı Yeni Lügat’ın hamd hakkındaki ve şükür hakkındaki yazıları dikkatle okumak kâfidir.
  2. Ruh ve ruhaniler hakkındaki sualiniz için Yeni Lügattaki ruhani, ruhaniyet, ruhaniyun, ruhaniye manalarını tetkik etmek ve 29. sözün 2. maksadının 1. esasını mukaddime ve birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü menbalarını güzelce okuyunuz. Buralarda anlayamadığınız yerler olursa yazınız. Gücümüz yeterse daha da izaha çalışalım.
  3. Her biriniz ötekinin faziletlerine naşir olunuzun izahı:
  1. Yeni Lügat’ın fazilet, fazıl ve fadl manalarına bakınız.
  2. Bir kardeşin idrak, izah ve tatbik hususundaki üstünlüğünü, yüzüne karşı demek, onu medhetmek ihlastaki düstura uygun olmaz. Belki o zatın ismini açıklamadan, mesela; şu kısmı bir zatın izah ettiği gibi şöyle …….. anlayabiliriz tarzında o güzel görünen fazilet, İlahi bir ihsan olarak neşredilse zararsızdır.
  3. Böyle fazilet sahibi zannedilen zat’da o izahı kendisinin bir marifeti değil belki şahsiyet-i maneviyenin ihtiyacını dili veya kalbinin Rahmet-i İlahiye’ ce bir vasıta kılındığını anlamalıdır ki zarara girmekten mahfuz kalınsın.

10 Haziran 1968,

El Baki El Hubb-u fillah, Uhrevi kardeşiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 6) MİRACIN HİKMETİ HAKKINDA HUTBE - 3 başlıklı makalemizde mirachakkındahutbe; hakkında bilgiler verilmektedir.