102) KUL SIKILMAYINCA, HIZIR YETİŞMEZ

102) KUL SIKILMAYINCA, HIZIR YETİŞMEZ

بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ٭وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِه۪٭اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Kardeşim,

Son mektubunuzu aldım. Münderacâtından memnun oldum. Ispartadan alınan cevabı da okudum. Müteessir olmadım dersem doğru olmaz.  Bir tarafta eserlerin diyanetçe yakında neşredileceği hakkında haberler alırken, bir taraftan imansız zümrenin hile ve desiseleri ile kanun yollarına müracaat olunarak erbab-ı imanın huzur ve sükûnlarının ihlal olunması şaşılacak şeylerimizdendir.

Meşhur bir söz vardır. “Kul sıkılmayınca, Hızır yetişmez” derler. İnşallah ehl-i imanın bir vücut halindeki ihlaslı temennileri pek yakında tahakkuk eder de, bu elemler bilfiil lezzetlere tahvil ederler.

Benim için hiç merak etmeyiniz.  İnşallah inayet ve hafiziyyet-i Rahmaniye bundan böyle de devam eder. Sizin her vesile ile nefsinizden şikâyetiniz karşısında günahlarımın büyüklüğünü görüyor ve titriyorum. Siz Allah’a yüz bin hamd ve şükürler ediniz ki kendi rızasına muvafık bir yola sizi hidayet etmiştir. Emsaliniz gençlerinin gafillerini gördükçe şükrünüzü daha da arttıracağınıza şüphem yoktur. Nefsin mekrinden emin olmamakla beraber, Rahmet-i İlahi’den de ümit kesilmemek kaidedir. Bunu da daima hatırda bulundurmalısınız.

Ben nefsimi ıslah ettim diyen aldanmıştır. Rahmet-i İlahi’den ümit kesmeyiniz. Hangi cemaat bir vücut haline gelirse o zaman bir şahs-ı manevi yani bir kuvve-i ma’neviyeyi celp ve cezbedecek cismani değil, manevi bir vücut meydana gelir. Bu da sırr-ı ihlası elde etmeye bağlıdır.

Ben ve bütün ağabeyleriniz mahsus selam ve dualar ediyor, hayır dualarınızı bekliyoruz. Diğer alakadar kardeşlere de birer birer selam ve dualar ediyoruz. 

                                                                                           El Baki, El hubb-u fillah,

    Muhibb-i Muhlisiniz,  İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 101) ZAMAN ZAMAN NEFSE MAĞLUP OLURSAN YE'SE DÜŞME başlıklı makalemizde korkuveümitarasında ve yesedüşmek hakkında bilgiler verilmektedir.