103) TASARRUFAT-I İLAHİYE’DE Kİ HİKMETİ SORUYORSUNUZ

103) TASARRUFAT-I İLAHİYE’DE Kİ HİKMETİ SORUYORSUNUZ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili âhiret kardeşim,

İzinden dönüşünüzü ve muhterem ebeveyninizin âfiyet haberini müjdeleyen 29 Temmuz tarihli mektubunuzu aldım. Sıhhat ve âfiyet halinizin devamını Allah’tan dilerim. Başta siz olmak üzere bütün aileniz efradına ve ebeveyninize ve ihvan-ı dininize dareynde saadet ve selâmetler niyaz ederim.

Asabi halinizden şikâyet ediyorsunuz. Bende aynı derde mübtelayım.

 اَشْكُوا بَثّ۪ى وَ حُزْن۪ى اِلَى اللّٰهِ Hükmünce; Allah’tan, hem size ve hem bana bu babda acil şifa lütuf buyurmasını niyaz ederim. Cenab-ı Peygamber (s.a.v.) Efendimizin mübarek hadislerinde vardır ki; “Kahraman; düşmanla mukâtele eden değil, belki gadab halinde o gadabını yutandır. Gadab halinizde yeri iltizam ediniz. (yani; yere uzanınız) Gadablı zamanınızda, ayakta iseniz oturunuz, oturuyorsanız yatınız.”

Her halde; وَالْكَاظِم۪ينَ الْغَيْظَ والْعَاف۪ينَ عَنِ النَّاسِ وَاللّٰهُ يُحِبُّ الْمُحْسِن۪ينَ (Al-i İmran-134) Ayet-i kerimesinin hükmüne uyarak ve vasiyet-i Nebeviye (s.a.v.) icabet ederek Allah’ın sevdiklerinden olmaya gayret ve bu emelimize ermek için Allah’tan niyazda bulunalım. Sabra çalışalım. Ruhi sıkıntıya karşı;

رَبِّ اَعُوذُبِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ٭ وَاَعُوذُ بِكَ رَبِّ اَنْ يَحْضُرُونِ  duasına devam edilmesini tavsiye ederim. 

Benden tasarrufat-ı İlahiye’deki hikmeti soruyorsunuz. 

Evvelâ: Kat’i bilmeliyiz ki; Hakîm-İ mutlaktan abes gelmez. Her işi hikmetlidir. 

Sâniyen: Her derdimize derman verecek Allah iken, başka kapılara ümit ve itimat göstermekliğimizden dolayı şefkat tokatlarıdır.

Sâlisen: Kur’an tilmizleri arasındaki ihtilaflar ihlası zedelemelerinden ve o mübarek düsturlara riayetsizliktendir.

Râbian: Bu âlemden rahmet ve rahat âlemine intikal eden Allah dostlarından istimdat: evvela; Onların ruhlarına Fatihalar ithaf etmek, sonra onların arzularına uymak, vesayalarına (nasihatlarına) riayet edip ma’nen beraber olduğumuzu düşünerek “Ya Rab! Senin sevgilin olduğuna şüphemiz olmayan  başta Habibullah ve Onun varisi olan ………………… hürmetine, bize merhametini, inayetini esirgeme devam ettir.” demeliyiz.

Bu mektubunuza da bu kadarla cevap vermiş oluyorum. Selam ve dualarımı iblağ ile Allah’a emanet ederim.

El Baki El hubb-u fillah, Muhibb-i Muhlisiniz,

Muhtac-ı duanız, İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 102) KUL SIKILMAYINCA, HIZIR YETİŞMEZ başlıklı makalemizde kulsıkılmayıncahızıryetişmez hakkında bilgiler verilmektedir.