115) SIFAT-I İLAHİYEYİ TANIMAK

115) SIFAT-I İLAHİYEYİ TANIMAK

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

 

Sual: “Âleme tecelli eden esma-i kudsiye-i İlahiyenin bütün tecelliyatının aksamını, birer birer, size o cihazat vasıtası ile bildirip tanıttırmaktır.” (İzahı)

Cevab: Sıfat-ı İlahiye’ den: Hayat, İlim, Sem’, Basar, İrade, Kudret, Kelam, Tekvin sıfatlarını tanımak için;

  • Hayattan kısa bir ömür,
  • İlimden az bir ilim,
  • Görmekten noksan bir görüş,
  • İşitmekten cüz’i bir duyuş,
  • Kudretten pek az bir kuvvet vermiş.

Biz diyeceğiz ki; Bize verdiğin cüz’i ilim, irade ve kudretle bir kulübe yaptım. Sen ise şu musanna kâinatı halk etmişsin. Böylelikle aczimizi, zaafımızı anlar, Hâlık’ın sıfatlarının çok yüce olduğunu idrak etmiş, yani kendimizi, dolayısıyla Rabbimizi tanımış oluruz.

Sual: “Hayatın saadeti içindeki kemali”; (izahı)

Cevab: Biz de hayatımız boyunca, “Sen benim mahlûkum, masnuum ve merzukumsun” diye bize göz bebeğimizden daha yakın olan Rabbimizi, basiret gözü ile görmek ve muhabbeti demek olan aks-i nurunu kalbimize yerleştirmeye çalışmak. Bu suretle bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimize o muhabbet cazibesiyle yakınlaşmak demektir. 

Sual: Allah’ın her yaptığı iş, yarattığı mahlûk hikmetlidir; (İzahı)

Cevab: Evet hikmetlidir. Abes iş ve halk yoktur. Ancak hikmet bazen açıkça görünürken bazen gizli olur. Yani: Hikmetli olduğu zamanla anlaşılır. Şerlerin, şeytanların hilkatindeki hikmete işaret edilen mahalle bakılsın.

            El Baki El hubb-u fillah,

    Muhibb-i Muhlisiniz,  İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 114) "YERDEN GÖĞE DAVA EDERİM" FIKRASININ DAVASI NEDİR? başlıklı makalemizde yerdengöğedavaederim hakkında bilgiler verilmektedir.