13- 11. SÖZ’DEN SUAL VE CEVAPLARI

13- 11. SÖZ’DEN SUAL VE CEVAPLARI

SUAL: Hikmet-i âlemin tılsımı?

CEVAP: Âlemin yaratılışının hikmetli yani faidesiz ve manasız boş olmadığını, cin ve inse öğreten muarrif ve muallim Hz. Muhammed Aleyhisselatü Vesselâm’ dır. Bu tılsım 11. Söz’ de de açıkça beyan edildiği üzere o Hazret tarafından çözülmüş ve öğretilmiştir. Demek oluyor ki; bu âlemin Hâlıkı o âlemdeki hikmet-i tılsımını Zat-ı Ahmediye Aleyhisselatü Vesselâm’ a öğretmiş, ondan sonra onu muarrif ve muallim yapmıştır.

SUAL 2: Hilkat-i insanın muamması?

CEVAP 2: Kur’an’daki Bakara suresinin 30, 31, 32. Ayetleri delaleti ile Âdem Aleyhisselâm’ın meleklere üstünlüğü talim-i esma ile olduğu gibi o esmanın tafsilen mazharı “وَمَٓا اَرْسَلْنَاكَ اِلاَّ رَحْمَةً لِلْعَالَم۪ينَ“ Ayetinin muhatabı olan Hz. Muhammed Aleyhisselatü Vesselam’ da hilkat-i insanın muamması demek olan لَوْلاَكَ لَوْلاَكَ لَمَا خَلَقْتُ اْلاَفْلاَكَ hadîs-i kudsînin Zat-ı Muhammediye Aleyhisselatü Vesselâm olduğunu göstermiş ve bu muammayı Kur’an vasıtasıyla cin ve inse öğretmiştir.

SUAL 3: Hakikat-ı salâtın rumuzu?

CEVAP 3: On altıncı sözün dördüncü şuaında; bir nevi mi’rac hükmündeki namazın hakikatı, temsilde “bir neferin mahz-ı lütuf olarak huzur şâhaneye kabulü gibidir.” denildiği gibi; ruhu ve mübarek cesedi ile bütün esma ve sıfat dairelerinden geçip kendisine refakat eden Hazreti Cibril’i de geride bırakarak mi’rac vasıtasıyla terakki eden O Zat-ı Ahmediye Aleyhisselâtü Vesselâmın hediyesi olan namazın mi’rac sırrını taşıdığını bilfiil yaptığı rehberlik ve imamet ile ümmet-i merhumesine talim buyuran O Zât-ı Ahmediye Aleyhisselâtü Vesselâm’dır. Evet, namaz vasıtası ile mü’min ruhu ile o Mi’rac-ı Ahmediye Aleyhisselâtü Vesselâmın bir nuruna istidadı nisbetinde manen yetişebilir. اَلصَّلاَةُعِمَادُالدّ۪ينِ hadîsini yakînen hissedebilir. Böylelikle hakikat-ı salâtın rumuzunu gösterebilir. 

                                                                                                                        

El Baki El Hubb-u Fillah,

Muhibb-i Muhlisiniz, 

İbrahim Hulusi (R.A.)

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 14) ÜSTAD HAZRETLERİNİN VEFATINDAN SONRA TAZİYE VE TESELLİ başlıklı makalemizde hulusiyahyagil, taziye ve üstad hakkında bilgiler verilmektedir.