136) DERSLERİN İZAHI İLHAMEN OLMAKTADIR.

136) DERSLERİN İZAHI İLHAMEN OLMAKTADIR.

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili Kardeşim.

28.12.971 Tarihli mektubunuzu 3.1.972 de aldım. ALLAH kısmet ederse bu yıl bir kısım arkadaşlarla Hacc’a niyet ettik. Her muamele tamamlandı. Allah’tan kolaylıklar niyaz ediyorum. Sizden de hayır dua bekleriz.

Seferde namazın kasrındaki hikmet, meşakkattir. Sefer olmasa, yani sefer mesafesi kadar bir yolculuk olmasa namaz kasredilmez. İsterse bu sefer mesafesinden kısa yol, çok zahmet ve meşakkatli olsun.

Sefer Mesafesi: Karada kısa günlerden deve yürüyüşü ile günde 6 saat gidilmek şartı ile 3 günlük, yani 18 saatlik mesafedir. Bu kadar bir mesafeyi gitmek için evinden çıkan kimse bulunduğu mahallin hududundan yani, gidiş istikametindeki binalarından geçince seferi sayılır.

Vesait motorlu olup 18 saatlik yeri bir saatte veya daha kısa zamanda gitse yine de seferi sayılır. Dini kaide budur. Tafsilat için akaid kitaplarına ve müftü efendilere müracaat edilmelidir.

Batıl şeyleri iyice tasvir, safi zihinleri idlal eder. Batıl şeylerin düşünülmesi ve fikrin yakınlığı sâri hastalık gibi sirayet eder. Güzel koku satıcısına yakınlık insana güzel koku almak, kirli, pis demirci dükkânında bulunmak oradaki pis kokuyu koklamak veya örs üzerinde döğülen demirden sıçrayacak kıvılcımdan zarar görmeyi intac ettiği gibi.

Derslerin izahı ilhamen olmaktadır. İlhamlar da her zaman safi olmaz. O kudsi manalar bu zamanda ihtimal dâhilindedir. Hem umumun izahına kalkmak zordur. Herkes fazlaca okumakla eksiğini tamamlamaya çalışmalıdır.

İkinci sualinizin cevabını yazmaya lüzum yoktur. Riba haramdır. Ayetlerle sabittir. Mü’min kabil olduğu ribaya girmekten kaçınmalıdır. Mektubun başında yazdığım durum şimdilik fazla yazmaya imkân vermiyor. Kusura bakılmasın tafsilatı görüşmek zamanına bırakıyorum.

Size ve umum din kardeşlerimize, efrad-ı ailenize binler selam eder, saadet-i dareyn temenni ederim. Tekrar hayır dua rica ederim.

21 Zilkade 1391 (4 Ocak 1972)

NOT: Yaklaşan Kurban bayramınızı tebrik ederim.

El Baki El hubb-u fillah

Ağabeyiniz İ. Hulusi

Orjinali indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 135) MASRAFTA İKTİSAT, MAİŞETİN YANİ GEÇİMİN YARISIDIR başlıklı makalemizde halk, iktisat ve sevgi hakkında bilgiler verilmektedir.