138) RAMAZAN HİLALİNİ GÖREMEZSE TAKVİMLERE UYMAK VE İHTİLAFLI YORUMLARA GİRMEMEK LAZIMDIR

138) RAMAZAN HİLALİNİ GÖREMEZSE TAKVİMLERE UYMAK VE İHTİLAFLI YORUMLARA GİRMEMEK LAZIMDIR

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

 

Evvela: Risale-i Nur’da; şakk-ı Kamer mucizesinin bütün dünya memleketlerince kabul edilmemesi ve bunu tamamlayan ihtilaf-ı metali’ ve şimdiki medeni denilen Avrupa devletlerinin o zaman hal-i vahşette ve Amerika kıtasının henüz keşfedilmemiş olması gibi, ahkâma dikkat-i nazarımızı çeker.

Her memleketin ayrı ayrı Müslümanlarının hilâli görüp oruç tutmaları ve Bayram hilâlini görüp iftar etmeleri, Arabistan’daki görüşe uymamızı bizi mecbur etmez.

Memleketimizdeki fenni takvimlere bağlılığa kanaat etmek mecburiyeti de yoktur. Her Müslüman Ramazan hilâlini de Bayram hilâlini de araştırmakla mükelleftir. Bulamazsa, göremezse takvimdeki tarihlere uymak ve ihtilaflı yorumlara girmemek lazımdır.

Bir adam tek başıyla veya iki zatla Ramazan hilâlini görürlerse, takvime uymasa bile haliyle oruç tutarlar. Bayram hilâlini görürlerse umumun oruçlu olduğunu dikkate alarak oruçlarını bozmazlar. Bu esas.

                                                                                                            

El Baki El hubb-u fillah, Muhibb-i Muhlisiniz

İbrahim Hulusi

Orjinali indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 137) RAMAZAN HİLÂLİNİ GÖRMEK HAKKINDADIR başlıklı makalemizde bayramhilali, Ramazanhilali ve ramazanhilalinigörmek hakkında bilgiler verilmektedir.