28) SARIKLI GENÇ

28) SARIKLI GENÇ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Kardeşim!

Vasıta ile yolladığınız yazıyı aldım. Bilmukabele selam ve dualar ederim. Orada otelde kaldığım için şifahi görüşmek imkânı vardı. Yazınıza cevabı şifahi müsahebeye tâlik ederek birkaç noktaya işaret edeceğim.

1) Şahsıma hiç bir kıymet vermediğim için medh ile zemmi bir tutarım. Şahsiyetle meşgul olmaktan ve dedikodudan nefret ederim.

2) Mektubat’daki rüyada bahsi geçen genç sarıklı, birkaç sene evvel vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. Âmin.

3) Kanaatlerim, görüşlerim söylentilere müstenit değildir ve olamaz. İman-ı tahkiki talip ve hâdimlerine âcizane dua ederim. İhlas düsturlarına muhalefetle hodfuruşluğa kıyam edenleri hoş görmem. Islah-ı hallerini niyaz etmekle beraber bu gibilerle meşgul da olmam. 

اَلرَّاضِى بِالضَّرَرِ لاَ يُنْظَرُ لَهُ   der geçerim.

4) Orada temas ettiklerimin hepsini dost ve kardeş biliyorum. Sizin de beraber bulunmanızda hiçbir mahsur düşünmemiştim.

5) İyi bir şahıs kötü olabilir. Mânen sukut edebilir. Fakat dava haktır ve mukaddestir. O asla sükût etmez ve ettirilemez. Çünkü şahısla bağlanmamıştır. Merhum Üstadda eserleri şahsına bağlamadı.

6) Allah için muhabbet caiz, bu sevgi istenilmez, verilir. Sevmek, o şahısta bir makam tasavvur ve tahayyül etmekle değil, sırr-ı uhuvvetle olur. Sevilen kimse böyle bir sevgiyi kalben dahi istemez ve istememeli, bizler birer faniyiz. Kur’an ve onun hakikatli tefsiri kıyamete kadar bâki ve mahfuzdur. Ne mutlu hak ve hakikati idrak edenlere.

El Baki El Hubbi Fillah

Ma’lum Duacınız, Hulusi

 

Orjinal belgeyi indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 4) CEYLAN-BAYRAM-ZÜBEYR AĞABEYLERİN MEKTUBUDUR başlıklı makalemizde Ceylanbayramzübeyr; ve Hulusihersabahbenimyanımdadır; hakkında bilgiler verilmektedir.