84) SEN DE ARI GİBİ HAYRÜNNAS OL.

84) SEN DE ARI GİBİ HAYRÜNNAS OL.

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sual: Eğer sen fani vücudunu, o vücudu sana veren Hâlık’ın yolunda feda etsen bal arısı gibi olursun. Hadsiz bir nur-u vücud bulursun. Bunun izahı ve feda etmek nasıl olur?

Cevab: Fani vücudunu intihar ederek değil, ömrünü durdurmak lazım. O durdurmak da ibtila ve musibetlerle oluyor. Mesela Cenab-ı Hak bir kuluna ibtilaları veriyor ve bakıyor ki hal-i rahatta bana muti görünüyor. Bir şeye mübtela etsem acaba itaatini gösterecek mi? Cenab-ı Hak bizi kendisine celb etmek için bize musibetleri vererek uyandırıyor. Onlar birer memur-u ilahidirler.

İnsan varlığını yani; zahiri ve batıni duygularını, Cenab-ı Hakkın rızası dairesinde istihdam ederse ve iyilikler Allah’tan, kötülüklerde nefsindendir derse, bal arısı gibi hareket etmiş olur. Çünkü arı, balın cüz’i bir miktarını kendisine ve diğerini insanlara yedirmekle insanlara hayırlı oluyor. Ve faydalı olduğunu, hayrünnas olduğunu bilmiyor. Kendinden olduğunu bilmiyor. Sen de arı gibi hayrünnas ol. Fakat kendinden bilme. 

Sual: Ene risalesinde (İşte o şecerenin kuvve-i şeheviye-i behimiye dalında beşerin enzarına verdiği meyveler ise esnamlar ve âlihelerdir…) İzahı? 

Cevap: Kuvve-i gadabiye dalında nemrutlar, firavunlar, şeddatlar, kuvve-i şeheviye dalında âliheler, esnamlar, yani; bir şeyi sevmek insanın fıtratında var, imansız insanlar da bir tek ilah tanımadığından dolayı bu sevgi hissini tatmin için zulmetli kafa ve kalb sahipleri böyle gülünecek bir tarzda güya o hislerini tatmin ediyorlar.

Çare-i necat: Şirkten kurtulup kâinatın bütün efrad ve eczasıyla vahdaniyete şehadet ve dellallık etmelerine uymakla olur. Kâinat şahidleri susturulmaz, dinlemeyenler dalalete düşerler. Ne kadar güzel şeyler varsa o güzellikler onun malı olmadığını düşünmekle, güzel yapılmıştır demek lüzumunu anlamakla olur.

                                                                          El Baki El Hubb-u fillah, Muhibbi Muhlisiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 83) HAYRINDA ŞERRİN DE HÂLIKI ALLAH'TIR başlıklı makalemizde şerrindehalıkıallahtır hakkında bilgiler verilmektedir.