83) HAYRINDA ŞERRİN DE HÂLIKI ALLAH’TIR

83) HAYRINDA ŞERRİN DE HÂLIKI ALLAH’TIR

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili kardeşim,

30 Nisanda aldığım, 25 Nisan tarihli mektubunuzun cevabını, şu satırlarımla vermek müyesser oluyor.

Sıhhatinizin iyi olmasına dair haberinize müteşekkirim. Allah afiyette daim eylesin. Sıhhi durumunu muhafaza et, tabip tavsiyelerine uy. Benimde Lillahilhamd şimdilik mucib-i şekva bir durumum yok. Hayır duanızı beklerim. Henüz muhtelif yerlerden gelen yakınlarımız yerlerine dönmediler. Seyahati hayırlısıyla bende can-ı gönülden arzu ediyorum. Sizin yorulmanıza razı değilim.

Sizin bir sualinize kısa bir cevabım: Allah, hayrın da şerrin de Hâlıkıdır. Nazara hoş gelmeyen, çirkin görünen şeylerin Hâlıkı da Allah’tır. İlahi tevhid bunu böyle iktiza ediyor. Fakat Cenab-ı Hak izzet ve azamet sahibi olduğundan zahirde izzet ve azamete yakıştırılmayan şeyler için bazı esbabı perde yapmıştır ki, beşer o esbaba, o çirkin ef’ali yüklesinler de Hâlıkından bilmesinler.

Derslerimizdeki latif bir mes’elede Azrail aleyhisselamın, “Ya Rab! Kulların benden küsecekler, darılacaklar” demesine karşı, “Ya Azrail! Seninle ruhunu kabzettiğin mahlûklarım ortasına öyle sebepler koyacağım ki, hep onlarla meşgul olacaklar.” Hakikatte hayatı veren kim ise muvakkaten alan da ondan başkası değildir. Bu suale bu kadar cevap çok bile.

Muhterem ebeveyninize, size, efrad-ı ailenize binler selam, dua ve sevgiler sunar, alakadar kardeşlere de arz-ı ihtiram eylerim.

Not: Çok acele yazdım kusura bakmayınız. Fikrim dağınık ve yorgunluğum hesaba katılırsa mazur görürsünüz ümidindeyim.

20 Mayıs 1975

El Baki El Hubbi fillah, hayır duanıza muhtaç

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 82) NE OLDUM DEĞİL, NE OLACAĞIM DEMEK İCAB EDER. başlıklı makalemizde NEOLDUMDEĞİLNEOLACAĞIM; korkuileümitarasında; hakkında bilgiler verilmektedir.