31) AYN-İL İNAYETİ SALAVAT-I ŞERİFESİ HAKKINDA

31) AYN-İL İNAYETİ SALAVAT-I ŞERİFESİ HAKKINDA

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

 Aziz Sıddık Kardeşim!

Evvelen: Selam, dualarla bayramınızı tebrik eder, kalanlara sıhhat ve afiyet, geçmişlerimize mağfiret niyaz ederim.

Saniyen:  Salavat-ı şerifenin Kur’an hattı ile yazdığım bir nüshasını gönderiyorum.(*)

Salisen: Sorduğunuz mesele nerede ve ne münasebetle yazılmış ise ondan bahsedilmek lazımdır. Bununla beraber hatıra geleni yazıyorum. Şöyle ki;

İnsanda sevgi ve korku damarları vardır. Bunlar her şeyin üstünde Allahı sevmek ve O’ndan korkmaya sarfedilmek için verilmiştir. 24. Söz 5. dalda izah edildiği gibi, bunlar yanlış yere sarf edilirse, yani sevgi hissi Allah’a veya Allah namına olmazsa insan umduğu neticeyi elde edemez, küser, darılır, düşmanlığa başlar. Fazla korku İlahi Rahmetin inkârına ve Allah korusun Allah’ın inkârına götürür.

Çare:  “بَيْنَ الْخَوْفِ وَالرَّجَا” “beynel havfi verreca” yani korku ile ümit arasında hareketini tanzim etmektir. Ne mekr-i İlahiden emin olmak ve ne de Rahmet-i İlahiden ümidini kesmemek gerekir. İnsan, yetişemediği şey’e düşman olmak, sevdiği şey’in devam ve bekasını istemek istidadındadır.

Bu âlem amel, ubudiyet, hizmet mahallidir. Ücret, mükâfat, rahat mahalli değildir. Biz emir ve kanun-u İlahi dairesinde amel edecek, günahımız ne kadar çok olsa da İlahi Rahmete nisbetle ehemmiyetsiz olduğunu bir taraftan da elimizde senet olmadığını düşünerek Allah’ın gadabından korkmayı kendimize hâl edinmemiz lazımdır. Bu kadar izah kâfidir.

Umuma selam ve dualar. Hepinizi Allah’a emanet ederim, hayır dua beklerim.

H. Yahyagil

(Muhittin Naralan’a gönderilen mektuplardan) (Naşir)

(*)(Mektupta bahsedilen Salavat-ı Şerifenin orjinali aşağıdaki İNDİR linkine konulmuştur.) (Naşir)

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 30) İHLASA NİYET başlıklı makalemizde ihlasaniyet; tevazuyaniyet; hakkında bilgiler verilmektedir.