74) 4 KARDEŞİN MEKTUBUNA CEVAP

74) 4 KARDEŞİN MEKTUBUNA CEVAP

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

4 Kardeşin Mektubuna Cevap

Aziz Kardeşim,

Selam ve dualar eder, hıfz-ı İlahide daim ve sıhhat ve afiyette daim olmanızı eltaf-ı ilahiden niyaz ederim.

İnşirah suresinden sualinize gelince bu surenin  فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا٭ اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا  ayetlerinin kısa mealli tefsirinde; (dünyadaki güçlüğe ahiretteki kolaylık, Mekke’deki güçlüğe Medine’deki kolaylık veya Medine’deki güçlüğe cennetteki rahatlık) gösterilerek mü’minlere teselli veriliyor. Biz de; buradaki zalimlerin ahiretteki neticelerini اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا  penceresiyle manen müşahede edip teselli bulabiliriz. Hizmetimiz bir nev’i ubudiyettir. Ubudiyet terk edilmez. Mesela; namaz terk edilmez, hasbel beşeriye vakti geçerse kaza edilir. Hasta ve misafir namazı terk edemezler. Hasta ve misafirler şeriatın gösterdiği kolaylıktan faidelenirler. Fırtınalı zamanda pencereler kapanır, lüzum ederse camlardan harice bakılır. Soğuktan korunmak için en küçük delikler de kapatılır. Dâhili ısıtma vasıtalarına başvurulur. Siz de vazifenizi yapmakta ihtiyat eder, Rahmet-i İlahi’den emin olur, zararlı münakaşalardan ictinap edersiniz.

Merhum Üstadın (Evvel ahir tavsiyemiz: tesanüdünüzü muhafaza, enaniyet, benlik ve rekabetten tahaffuz ve itidali dem ve ihtiyattır.) tavsiyesini tatbik etmelisiniz. Küçük derslerde ki; Allah ve ahirete imanı olanın hadiselerden titremeyeceği ve kâinata dilenci olmayacağı, tam münevver-ül kalb bir mü’min-i abidi küre-i arz bir bomba olup patlasa onu korkutamadığını düşünmenizi ilaveten hatırlatırım.

لاَ تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ اُمَّتِى ظَاهِرِينَ عَلَى الْحَقِّ حَتَّى يَاْتِىَ اللّٰهُ بِاَمْرِهِ

Hadis-i Şerifinin mana ve tefsiri hakkındaki ders (ilk yazılışında bir kere okumuştum. Hatırımda kalabilen kısa meali: (Ümmetimden hakkı izhar edecek taife kıyamete kadar zail olmazlar.) manasındaki bu hadisin izahı ve istihracında hatırımda kalmayan bir tarihe kadar (vetevasavbil hakki) veya i’la-yı kelimetullahın aşikâr bir surette yapılacağı o tarihten sonra sırren yapılacağı ve kıyametin 1500 senesi yarısından evvel (La ya’lemül gaybe illallah) vukua geleceği ve kıyametin kopmasından iki sene evvel eser-i Rahmet olarak ehl-i imanın ruhları kabzedilip, kıyametin kâfirlerin başına kopacağı haber verildiğini hatırlayabiliyorum.

Cümlenizi Allah’a emanet eder, sizden de hayır dualar bekleriz aziz kardeşim.

El Baki El Hubb-u fillah

Muhibbi Muhlisiniz

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 73) BİR KISIM SUALLERE VERİLEN KISA CEVAPLARDIR başlıklı makalemizde sıkıntıyadüşmek; şirkihafi; namzdavesvese hakkında bilgiler verilmektedir.