58) 20. MEKTUBLA ALAKALI SUALLERE VERİLEN CEVAPLAR.

58) 20. MEKTUBLA ALAKALI SUALLERE VERİLEN CEVAPLAR.

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Aziz ve Sıddık Uhrevi Kardeşim.

Sual: Fıtratın en yüce neticesi iman-ı billahtır. İzahı?

Cevab: Estaizu billah وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَاْلاِنْسَ اِلاَّ لِيَعْبُدُونِ Ayet-i Kerimesinin tefsiridir. Şöyle ki bu ayetin meali: (Cin ve ins’in halk edilmesi, mabudlarını tanımak, bilmek ve bulmak ve ona kulluk vazifelerini yapmaktır.) Li yâ’budun kelimesini Li yâ’rifun ile tefsir edenler de var. Öyle ise okuduğunuz ve tam anlamadım dediğiniz mübarek yazılar şu kudsi ilahi kelamın yani, Ayet-i Kerimenin daha ruhlu esaslı tefsiridir diyebiliriz. Bir Hadis-i kudsi de Cenab-ı Hak ferman ediyor “Ben gizli bir hazine idim, İstedim ki zahir olayım. Yani bilineyim.” Bütün mahlûkatın içinde en mümtaz ve şuurlu insan şöyle diyebilir; “Rabbim ve Hâlıkım bu mükevvenat ve mevcudatı benim için yaratmış, her şeyi bana musahhar etmiş. Bende O’nu tanımak, bilmek, bulmak ve sevmek ve sevdiğimi de Habibi vasıtasiyle tebliğ edilen ahkâmı tatbik etmek, yani kendisini Mabud-u Bilhak tanıdığımı ubudiyetimle bilfiil izhar etmekliğim lazımdır.”

Öyle ise onbir müjdeli kelimeyi içinde bulunduran tevhide(*) devam etmeliyiz. Tevhid bahsinin başındaki bu mübarek işaretlerin manaları o onbir kelimenin izahlarındadır. O izahların ışığı şüphenizi halle kâfi gelir.

Fazla söze lüzum görmüyorum. Fazla ve dikkatli o dersi okursanız zevken istediğinizi içinde bulursunuz. Bilmukabele Ramazan-ı şerifinizi tebrik eder, füyûzatından hissemizin çok olmasını eltaf-ı İlahiyyeden niyaz ederim. Buradaki umum tanıdıkların adına selam ve duaları bildiririm.

(*) 20. Mektub (Naşir)

El Baki El Hubb-u fillah

Uhrevi kardeşiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 4) DUA başlıklı makalemizde dua ve Yakarış hakkında bilgiler verilmektedir.