60) ÜSTAD HAZRETLERİNİN YÜKSEK DERECE-İ ŞEFKATİ

60) ÜSTAD HAZRETLERİNİN YÜKSEK DERECE-İ ŞEFKATİ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Aziz Kardeşim

Mektubunuza bir haftadır cevab yazamadım. Sebep; dünyevi ve sıhhi mazeretler. Lillahilhamd mucib-i merak bir hal yoktur. Yaklaşan Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ederim. İnşâallah çok faidelenir ve mübarek dualarınızda bizleri de dâhil edersiniz. Mesud kardeşle, kız kardeşinizin emr-i hayrına da maalesef gidemedim. Allah mes’ud ve bahtiyar etsin.

Size, etrafınızdaki ihlaslı kardeşlere binler selam eder, daima selamet, sıhhat ve afiyette olmalarına dua ederiz.

Mektub yazmakta zahirde bir engel yok. Fakat içinde bulunduğumuz sıkıcı ve sıkıntılı günlerin geçmesine kadar yalnız fevkalade ehemmiyetli meseleler hariç muhabere te’hir edilse daha iyi olur.

Şefkat hakkında mektubların (Mektubat) sekizincisindeki izah kâfidir. Ayrıca Hazret-i Ebubekir (r.a.) hakkında rivayet olunan; (Benim cismimi o kadar büyüt ve cehenneme koy ki, daha başkalarının girmesine yer kalmasın.) Merhum Üstadın; (Sizler şahit olunuz ki bir tek mü’minin imanını kurtarmasına bedel ben cehenneme girmeye razıyım.) demesi şefkatinin yüksek bir derecesi ve ism-i Rahim’in azami mertebedeki mazhariyetidir.

Hazret-i Peygamber Aleyhisselatü Vesselamın doğuşunda ve vefatında ve ba’sında “Ümmeti, Ümmeti” demesi bütün esmanın a’zamlık mertebesine, hususan kemal-i şefkatinin esası, madeni olan ism-i Rahim’in a’zamlık mertebede mazhariyetindendir, kanaatindeyim.

El Baki El Hubb-u fillah

Muhibb-i muhlisiniz

İbrahim Hulusi

Not: Kur’an hurufu ile yazdım. İnşâallah müşkilatsız okursunuz.

 

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 59) İMAN TEVHİDİ, TEVHİD TESLİMİ, TESLİM TEVEKKÜLÜ, TEVEKKÜL SAADET-İ DAREYNİ İKTİZA EDER'İN İZAHI başlıklı makalemizde imantevhidi ve tevhidteslimi hakkında bilgiler verilmektedir.