63) “SEN BİR ASKER OLDUĞUN İÇİN” VE İHLAS’TA BAHSİ GEÇEN İKİ YOLDAN BİRİ HAKKINDADIR

63) “SEN BİR ASKER OLDUĞUN İÇİN” VE İHLAS’TA BAHSİ GEÇEN İKİ YOLDAN BİRİ HAKKINDADIR

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili Kardeşim.

1) 26.01.1969 tarihli mektubunuzu bugün aldım. Bir gazetenin hoşuma gitmeyen yazısını geçende bir arkadaşımızdan öğrenmiştim. Hassasiyetinize teşekkür ederim. O sözlerin yazılışında ben kendilerinden böyle bir şeyi istemediğim gibi o zaman Eğridir’de de değildim. Olsa olsa manen muhatap olmuşumdur. Benim böyle bir nasihata, herkesten ziyade muhtaç olduğumu kabul ederim. “Sen bir asker olduğun için” tabirinden maksat, teklif çağına giren her mü’minin Allah’a asker olması bakımından mütalaa edilse o zaman muhataplar daha da artmış olur. Kanaatimce bu nasihat umumidir ve daimidir, herkese her zaman için faidelidir.

2) Benim için merak etmeyiniz. Çünki ben şöhretten içtinap ettiğim halde maalesef şahsımda çok büyük, akıl kabul etmeyecek kuvvet tasavvur ediyorlar. Böyle evhama düşenler naciz ve aciz şahsımızı hakkıyla tanısalar, evhamlarına kendileri de gülerler. Her neyse, Allah cümlemizi şerlerden ve şerlilerin şerlerinden korusun.

3) İhlasta bahsi geçen iki yoldan biri; Hizmete devam edenler, diğeri şu veya bu bahane ile ayrılanlara ki onların bilmeyerek şerlere fesatlara alet olma ihtimali olan yoldur. Kuran hizmetkârlarının vazifeleri; İhsan-ı İlahi olarak omuzlarına konulan hizmete, rıza-i İlahi esasından ayrılmadan devam etmektir. Bilhassa

(…  اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ ) ve (وَاعْتَصِمُوابِحَبْلِ اللّٰهِ جَمِعًا وَلاٰتَفَرَّقُوا  ) fermanlarına ittibadır. İhlas dersi dikkatli okunursa hâdimlerin manevi hizmetlerinin ehemmiyeti anlaşılır.

Ruh çağırma meselesini soruyorsunuz; Ruh çağırma meselesi asrımızda hezliyat denilen beyhude bir oyuncak tarzını almıştır. Hele ervah-ı âliyenin celbi tamamen saçmadır. 20. Söz’ de bu hususta biraz malûmat vardır. Bize o kadar malûmat yeter.

Buradaki tanıdıklarınızla birlikte selam ve sevgiler yollar, Allah’a emanet ederim.

El Baki El hubbu Fillah

Uhrevi ihtiyar kardeşiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 62) EVLAD-I RESUL MESELESİ başlıklı makalemizde evladıresul; hulusibey hakkında bilgiler verilmektedir.