64) “NUR İSTEYENE, RİSALE-İ NUR KÂFİDİR.”

64) “NUR İSTEYENE, RİSALE-İ NUR KÂFİDİR.”

بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ٭وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِه۪٭اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Kardeşim,

8 Kasım 1956 tarihli mektubunuzu aldım. İade-i afiyetle, mahall-i memuriyetinize muvasalatınızdan çok memnun oldum. Üstadı üç sefer ziyarete muvaffak oluşunuz çok güzel fakat niyetiniz başka olduğu ve üstadında böyle niyetle gelenleri Mektubat’ta açıkça bildirdiği gibi, kabul etmeyeceği için sizin hissettiğiniz ve adını dert koyduğunuz meseleye temas etmemişlerdir.

Tıpkı bende sizin gibi üstadı ilk ziyaretimde böyle bir maksadımı da kalben muhafaza ediyordum. Beni kolumdan tutarak, “Kardeşim. Ben şeyh değilim. Ben imamım. (İmam-ı Gazali, İmam-ı Rabbani nasıl birer imam iseler bende öyleyim)” demişlerdi. Bunu size söylememiş isem bir sır olarak bu kere söylüyorum.

Esasat-ı imaniye mahfuz, teslim, kavî iken senin istediğin şey ile iştigal nefsin terbiyesi için çok faidelidir. Fakat bugün ki hal ona müsaid değil, zaten ehil kimselerde yok, olanlar da imanı yakîne ulaştıracak yolu tarif ve tavsiye ediyorlar. Siz benden ilaç istiyorsunuz. Benim hiç bir kemal ve meziyetim ve böyle mühim işte selahiyyetim ve hakkım yoktur. Size kemal-i ihlas ile Risale-i Nur’a sarılmayı tavsiye ediyorum. İhlasınızla mütenasip bir surette faidelenir ve tefeyyüz edersiniz.

Zaten Risale-i Nur, her meslek ve meşreb sahibini tenvir edecek hakikatleri içine almıştır. SİZE KATİ OLARAK BEYAN EDİYORUM; Dünyevi ve uhrevi bütün arzuları atınız. Allah rızası için Risale-i Nur’un bir hadimi, bir talibi olmakla ve ahkâm-ı şer’iyeye muhalefet etmeden iman ve İslam akaidine ve feraize itaat ve inkiyat etmeyi EN BÜYÜK NİMET telakki ediniz. Çok sıkılırsanız; Risale-i Nur’un şahsi manevisi ile Gavs-ı Azam Abdülkadir Geylani kaddesallahu sırra samedani Hazretlerinden medet isteyiniz. Ve her halde Risale-i Nur’u daima dikkatle mütalaa ediniz. Göreceksiniz ki, Hazret’in “Nur isteyene, Risale-i Nur kâfidir. Haricinde Nur aramaya ihtiyaç yoktur.” emirleri ne kadar yerinde imiş.

Bütün cemaatimize selamlarınızı söyledim. Bil mukabele selam ve dua ederler.

El Baki El hubbu Fillah

Uhrevi Kardeşiniz

İbrahim Hulusi

Orjinalini indirmek için tıklayınız!

 

Bir önceki yazımız olan 63) "SEN BİR ASKER OLDUĞUN İÇİN" VE İHLAS'TA BAHSİ GEÇEN İKİ YOLDAN BİRİ HAKKINDADIR başlıklı makalemizde senbiraskerolduğuniçin; hizmetimizdenşimdiayrılanlar; hakkında bilgiler verilmektedir.