87) KADERE İMAN RÜKNÜ İLE ALAKALI SUALE VERİLEN CEVAPTIR

87) KADERE İMAN RÜKNÜ İLE ALAKALI SUALE VERİLEN CEVAPTIR

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Sevgili kardeşim,

24 Ocak 1974 tarihli mektubunuzu aldım. Sıhhat haberinizden memnun oldum. Allah’a hamd ve şükürler eyledim. Allah umûr-u diniye ve dünyeviyenizde tevfikat-ı Sübhaniyesine mazhar buyursun derim.

Kader bahsinde seyyiatı isteyen nefs-i insaniyedir. Bu husus ihlas dersinde de geçer ve Yusuf Aleyhisselamın hissiyatına tercüman olan Estaizü Billah    اِنَّ النَّفْسَ َلاَمَّارَةٌ بِالسُّوءٍ اِلاَّ مَارَحِمَ رَبّ۪ى ila ahir ayeti nefsin kötülüğü istediğini göstermeye kâfi delildir.  مَااَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّٰهِ وَمَااَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ Yani, “İyiliği Allah’tan, kötülüğü nefsinden bil.” Mealindeki ayet-i Kur’aniye bu hususu tamamen açıklığa kavuşturmaktadır. O emir ve nevahi, zişuurun akıl nimeti ile nimetlendirilmiş olanlarınadır. Nefsin arzularına uyan kötülüğe gider. Aklı ve kalbi iman ile nurlanmış olan tehlikeyi anlar, selamet ancak Kur’an’ın emirlerine uymak ve nehilerinden kaçınmakta olduğunu bilir, muhtemel tehlikeyi atlatır.

Kadere iman rüknü: Kısaca; “hayır ve şer Allah’ın dilemesi ile olur.” demek olduğuna yani; hayrında, şerrinde Hâlıkı Allah olduğuna inanmaktır, demektir. Nefsin arzusuna uyup şer işleyene mes’uliyet vardır. Çünkü cüz’i irade insanın elindedir. Hayra ve şerre girmek onun cüz’i iradesini kullanmasına iktiza eder. Şerri isteyen nefsi insani olduğundan cüz’i iradesini ya o nefsin isteğine göre kullanır veya Allah’ın rızası üzere kullanır. Bir insan nefsinin kötü arzusuna uysun, ondan sonrada “kaderim böyleymiş”, benim mes’ul edilmemekliğim lazım gelir, desin. Bu sözün aklı başında olanlarca kabulüne imkân yoktur. Cüz’i irade ve ihtiyarın elinden alınmış mıydı, hayır alınmamıştı. Amma kader-i İlahi değişmez. Ya “Bu kötülüğü benim işlemekliğim takdir buyrulmuş” denilirse, ona cevaben; sen kader-i İlahinin hakkında hayır ve şerden neyi irade buyurduğunu biliyor musun? levh-i mahfuzu gördün mü? Elbette hayır diyecektir.

Öyle ise, Ey haddinden hadsiz derecede tecavüz eden zavallı ahmak! İşte insanlara verilmiş cüz’i irade, kader-i İlahiyi kötülüklerine merci bilenlere, İlahi kaderi mes’ul görmemek için insanların ellerine ve ihtiyarlarına verilmiş olduğunu düşün, ayıl demek lazım gelir. Kardeşim, bu meseleye bundan fazla girmeye ihtiyaç yoktur. Allah bol sabır, ecir versin, iman ve Kur’an yolundan ve hizmetten ayırmasın. Sıhhat ve afiyette daim kılsın, âmin.

Yeni hicri yılınızı tebrik ederim.

                                                                                                               

El Baki Elhubbu Fillah

İhtiyar Uhrevi Kardeşiniz ve Muhibbi Muhlisiniz

İbrahim Hulusi

 

Orjinalini İndirmek için tıklayınız!

Bir önceki yazımız olan 86) 15. SÖZ'ÜN İZAHI İLE İLGİLİ SUAL VE CEVAPLAR başlıklı makalemizde ruh; cesed; ervah hakkında bilgiler verilmektedir.