17) ÜSTAD’IN İSTİŞARESİ VE BİRİNCİ SÖZÜN EHEMMİYETİ.

17) ÜSTAD’IN İSTİŞARESİ VE BİRİNCİ SÖZÜN EHEMMİYETİ.

ADAD

Hulusi Bey

 

 ÜSTAD’IN İSTİŞARESİ VE BİRİNCİ SÖZÜN EHEMMİYETİ.

Hulusi Bey: Bana öyle bir sual sordu. Yani onuncu sözü Kur’an hurufatıyla neşir ettikten sonra, bir tanesini daha  neşir etmek istiyorum.  Sen ne fikirdesin dedi. Ben dedim hiç birisini diğerine tercih edemem. Hatta bence en küçük olan Birinci Söz bile yani hacim itibariyle, kıta itibariyle. Birinci Söz bana “ beli kardaşım beli”dedi bana da öyle geliyor. Birinci Söz. Birinci Söz her hayırlı işin başı bizim yaptığımız hayırsız iş mi? Buraya teşrifiniz bu Cemaatin yaptığı iş hayırsız iş mi?

-: Hayır

Hulusi Bey: Hayırsız bir iş mi? Acaba Allah bizden razımı?

-: İnşaallah efendim, inşaalah.

Hulusi Bey:  Yok hiç tereddüt etmeyin ki Allah razı olmasa bizi buraya toplamaz. Evet buna karşı hamd etmek doğrudur. Yerinde bir karar. Bir şey bir sebep hasıl eder. Herhalde buradan uzaklaşılır. Bundan daha hayırlısı acaba ne olabilir. Mesleki toplantılar hayırsız mı? Kim diyor? Öyle bir şey diyen yok. Amma fakat herhalde şu hayırlı işlerin başında gelen şu Kur’ani, imani dersleri öyle bir araya gelip can kulağı ile dinleyip dinlediğimiz şeyi de öğrenip öğrendikten sonra bizden isteneni yapmaktır.

-: Fiatını verelim.

Hulusi Bey: Ben ona bir şey daha ilave edeyim ki bu söz. Üstadın hayatında söylediği içindir. Öyle ise onun bir armağanıdır ha. Fiyatı ver derken bunu ilk defa söyleyen aramızda fiyatını verelim diyen zatı rahmetle anmak.

-: Allah rahmet etsin, Allah rahmet etsin .

Bir önceki yazımız olan 16)ABDÜLMECİD AĞABEYİN YÜKSEK İLMİ, İŞARETÜL İCAZ VE MESNEVİ HAKKINDA başlıklı makalemizde abdulmecid.ünlükul ve seyyid.şefik.efendi hakkında bilgiler verilmektedir.